یونیتی چیست؟

 یونیتی محیطی است که سادگی، زیبایی، قدرت و یکپارچگی را هم برای کاربران و هم برای توسعه دهندگان نرم افزارفراهم می کند. هیچ جای نگرانی نیست؛ یونیتی تماما ویژگی های محیط های قبلی را که با آن ها احتمالا در ویندوز یا سیستم عامل اپل کار کرده اید دارد. ویژگی هایی مانند کشیدن و رهاکردن، کلیک کردن روی آیکون ها، قابلیت کپی کردن و بسیاری دیگر. در ادامه بیش تر با یونیتی آشنا خواهید شد. بعد از پشت سر گذاشتن مراحل نصب ، در صفحه ورود اوبونتو قراردارید.

unity1

بعد از واردکردن گذرواژه، وارد صفحه زیر می شوید. این همان یونیتی است، محیطی که به طور پیش فرض در اوبونتو با آن کار خواهید کرد.

unity2

تاریخچه ی یونیتی

شاید برای تان جالب باشد که یونیتی از کجا آمده است،چه گروهی آن را توسعه می دهند و از ابتدا روی اوبونتو بوده است یا نه؟

یونیتی محیط کاری است که در حال حاضر تنها روی توزیع اوبونتو در دسترس است و توسط تیم اوبونتو در حال توسعه است. یونیتی یکی از جوان ترین محیط های کاری است. در واقع، یونیتی از توزیع ۰۴/۱۱ روی اوبونتو قرار گرفت و عمری حدود ۳ سال دارد؛ اما توانسته در همین مدت کوتاه محیطی بسیار ساده، زیبا و کارآمد را به کاربران خود ارائه دهد. یونیتی با هدف عرضه ی اوبونتو روی دستگاه های دیگر (تبلت ها و گوشی ها و تلویزیون های هوشمند) و ظاهری یکپارچه برای تمامی دستگاه ها طراحی شده است و و در هر نسخه به ویژگی ها و پایداری آن افزوده می شود.

اوبونتوی ۰۴/۱۴ از نسخه ۲/۷ یونیتی استفاده می کند.

واسط کاربری یونیتی

ظاهر یونیتی شامل بخش های زیر است:

  • میزکار
  • اجراگر (Launcher)
  • پنل
  • داشبورد
  • هود

میزکار

محیط اصلی شماست. در این محیط شما می توانید برنامه ها و پنجره های مختلف را باز یا بسته کنید

اجراگر(Launcher)

اجراگر همین سکویی است که در سمت چپ به صورت عمودی قابل مشاهده است. در لانچر، تمام برنامه های باز شما نمایش داده می شود. همچنین شما می توانید برنامه هایی را که بیش تر به آن ها نیاز دارید، در آن جا نگه دارید تا با وسعت بیش تری به آن ها دسترسی داشته باشید.

راهنمای اجراگر

برای اضافه و حذف کردن آیکن یک برنامه به اجراگر، کافی است روی لوگوی اوبونتو کلیک کنید و نام یا ویژگی برنامه مورد نظر خود را تایپ کنید و بعد آیکن آن برنامه را با موس گرفته و به روی اجراگر بکشید و رهایش کنید. برای حذف کردن نیز تنها کافی است روی آن آیکن کلیک راست موس را بزنید و روی Unlock from Launcher کلیک کنید؛ یا این که آیکن را گرفته و آن را بر روی آیکن سطل زباله برده و رها کنید تا آیکن برنامه از اجراگر حذف شود.

unity3

هود

فرایند گشت در منوهای تودرتو و پیچیده و به خاطر سپردن موقعیت زیرمنوها همیشه کاری بیهوده و زمان بر بوده است. یونیتی با Hud به شما امکان جست وجوی وسیع و بی دردسر را در منوها می دهد. با زدن کلید Alt در پنجر ه برنامه در حال اجرا، هود را فعال کرده و در منوهای آن پنجره جست وجو کنید.

unity4

پنل

پنل همن نواری است که در بالترین قسمت از محیط خود آن را می بینید. در پنل، اطلاعاتی مانند منوی تنظیمات، ساعت و تاریخ ، صدا، شبکه و منوی من (که برای اطلاع از آخرین وضیعت پیام های پست الکترونیکی و شبکه های اجتماعی و چت با دوستان تان است) قابل مشاهده اند. اما شاید مهم ترین چیزی که در پنل به آن نیاز دارید، منوی پنجره ای است که در آن مشغول به کار هستید.

ویژگی های پنل

پنل از دو بخش تشکیل شده است: بخش سمت راست که در آن منوی تنظیمات، ساعت و تاریخ، تنظیمات صدا، تنظیمات شبکه، منوی من، نمایش باتری (در صورت استفاده از لپ تاپ) و تغییر زبان قرار گرفته و در سمت چپ، منوی برنامه وجود دارد که ابتدا نام پنجر ه فعال در آن نمایان است اما با بردن موس بر روی سمت چپ پنل این منو نمایان می شود. این قابلیت یونیتی باعث می شود که وقتی به منو احتیاجی ندارید، از دید پنهان باشد.

unity6

داشبورد

داشبورد واسطی است که وسیع ترین و راحت ترین راه دسترسی به فایل ها و برنامه ها را برای کاربران فراهم می کند شما به کمک داشبورد می توانید نام برنامه یا کلمه کلیدی آن را جست وجو کنید. همچنین می توانید برای جست وجوی خود محدودیت هایی را اعمال کنید تا فقط در آن دسته به دنبال نتیجه باشید. همچنین با بازشدن داشبورد به فایل ها و برنامه هایی که به تازگی استفاده کرده اید، دسترسی خواهید داشت.

unity7

نحو ه دسترسی به داشبورد

شما برای دسترسی به داشبورد، می توانید از ۲ راه استفاده کنید؛ راه اول این که می توانید با استفاده از موس روی بالاترین آیکون در لانچر(آیکون اوبونتو)کلیک کنید و داشبورد نمایان خواهد شد. همچنین می توانید در کیبورد دکمه ویژه(که دکمه ویندوز هم نامیده می شود) را فشار دهید تا داشبورد نمایان شود.

ظاهر داشبورد

داشبورد از بخش های زیر تشکیل شده است:

جست وجو

نمایشگر

فیلتر