نرم افزارهای آزاد معادل Photoshop

Blog page
photoshop

این نرم‌افزار برای اکثر کاربران آشناست. قوی‌ترین و پرکاربردترین نرم‌افزار موجود برای ویرایش تصاویر. این نرم‌افزار چه برای کارهای ساده و چه کارهای پیچیده همواره مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان معادل‌های آزاد زیر را برای این نرم افزار معرفی کرد:

photoshop

Gimp

Gimp مخفف GNU Image Manipulation Program است. این نرم افزار، محبوب‌ترین و قدیمی‌ترین نرم افزار کدباز در زمینه‌ی ویرایش حرفه‌ای عکس می‌باشد. این برنامه‌ که آغاز پروژه آن به سال ۱۹۹۵ برمی‌گردد هنوز هم در حال گسترش و پیشرفت است. گیمپ حدودا تمام قابلیت‌های یک برنامه حرفه‌ای ویرایش تصویر را داراست. قابلیت پذیرفتن Plugins و نیز Script نویسی از نکات قابل ذکر آن است. گیمپ همچنین قادر است با فایل های PSD , SVG کار کند.

Screenshot-GIMPB

وب سایت سازنده: GIMP

Gimpshop

اگر شما با ظاهر Photoshop راحت‌تر هستید و کار با ظاهر Gimp برایتان مشکل است پس این نرم‌افزار بیشتر مناسب شماست. این پروژه در حقیقت ظاهر Photoshop را با استفاده از Gimp به دنیای آزاد آورده است. تمام منوها، پنجره‌ها و… به گونه‌ای تغییر یافته‌اند که هر چه بیشتر به Photoshop نزدیک باشند. اگر چه دقت به این نکته ضروری است که به این دلیل که Gimpshop بر پایه ی Gimp است، تمام قابلیت های Photoshop را ندارد و طبیعی است که در برخی از قسمت‌ها تفاوت‌هایی را مشاهده کنید.

Gimpshop_1B

وب سایت سازنده: Gimpshop

Krita

این نرم افزار که در حقیقت بخشی از KOffice هست، نرم افزاری آزاد برای ویرایش عکس‌های bitmap می‌باشد. این نرم‌افزار دارای قابلیت‌های زیادی در زمینه‌ی ویرایش عکس بوده که آن را  هم برای کارهای ساده و هم حرفه‌ای به گزینه‌ای مناسب تبدیل کرده است.

krita2B

وب سایت سازنده: krita

CinePaint

این نرم‌افزار که بر پایه ی Gimp ساخته شده و در حقیقت یکی از شاخه‌های آن است با هدف بوجود آوردن نرم افزاری حرفه‌ای‌تر برای ویرایش عکس‌ها در صنعت فیلم‌سازی ایجاد شد. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های این نرم‌افزار با پدر خود، یعنی Gimp، توانایی آن در کار با تصاویر ۳۲بیتی است. همچنین این نرم‌افزار توانایی کار با فرمت‌هایی از قبیل Cineon , DPX , OpenEXR را نیز داراست.

cinepaint-82777-1242972434B

وب سایت سازنده : CinePaint

Pinta

این نرم‌افزار که از برخی جهات مشابه نرم افزار Paint می‌باشد، ابزاری برای ویرایش نه چندان حرفه‌ای تصاویر است. این نرم‌افزار در حقیقت برای استفاده‌ی یک کاربر معمولی که گاها نیاز به ویرایش ساده‌ی برخی عکس‌ها دارد تولید شده است. همچنین Pinta بر پایه ی Mono (معادل NET. در گنو/لینوکس) ساخته شده است.

screenshot-unsaved-image-1-pintaB

وب سایت سازنده:  Pinta

حمیدرضا پیله ور

فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی و مدیریت اجرایی گرایش بازاریابی در مقطع کارشناسی ارشد.مدیر روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم وفناور ی قزوین .علاقه مند به توسعه نرم افزار های آزاد و متن باز

More Posts