نرم افزارهای آزاد معادل Dreamweaver

Dreamweaver

این نرم افزار برای طراحان وب به اندازه کافی آشنا هست. نرم افزاری معروف برای نوشتن انواع کدهای مربوط به وب، مانند PHP یا HTML یا CSS یا … . با داشتن ویژگی‌هایی مانند کامل کننده‌ی خودکار کدها، اتصال مستقیم به وب سایت و ویرایش فایل‌های آن، داشتن ویرایشگر WYSIWYG و بسیاری ویژگی‌های دیگر، این برنامه یکی از کامل‌ترین برنامه‌های موجود برای کدنویسی وب‌سایت خواهد بود. برنامه‌های کدباز زیر می‌توانند جایگزینی برای این برنامه باشند.

dreamweaver

Bluefish

برنامه‌ای قدرتمند برای ویرایش حرفه‌ای کدها. این برنامه بیشترین تمرکز خود را روی سایت‌های تعاملی و پویا (از طریق کدهایی مانند PHP , ASP) گذاشته است و محیطی را برای کاربری آسانتر این دسته از کاربران فراهم کرده است. از ویژگی‌های این برنامه می‌توان به کامل کننده‌ی خودکار کد ها، پشتیبانی از بسیاری از زبان ها (مانند C , C++‌ , Python, Perl ,… ) اشاره کرد. همچنین این برنامه قابلیت اجرا در اکثر سیستم عامل‌ها (مانند MacOSX, Windows, Linux, FreeBSD, OpenBSD, Solaris) را داراست.

Bluefish-ScreenshotB

وب سایت سازنده: Bluefish

Geany

این برنامه یک IDE سبک و کوچک برای طراحان وب است. هدف از ایجاد این برنامه، تولید یک IDE سبک و سریع برای کاربران بود که در عین حال وابستگی های کمی داشته باشد. همچنین هدف دیگر این بود که این برنامه تا جایی که ممکن است به دسکتاپ خاصی وابسته نباشد. Geany برای اجرا فقط به GTK2 نیاز دارد.

از ویژگی های Geany می‌توان به تکمیل خودکار کدها، پشتیبانی از بسیاری از زبان ها، بستن خودکار تگ های XML ,HTML و داشتن ابزار انتخاب رنگ اشاره کرد.

Geany_1B

وب سایت سازنده: Geany

KompoZer

KompoZer یک محیط کامل برای ایجاد صفحات وب است. با داشتن قابلیت‌هایی مانند کارکردن با فایل‌ها از راه دور، داشتن ویرایشگر WYSIWYG و محیطی ساده و آسان این برنامه برای افرادی که سررشته‌ی زیادی از طراحی وب ندارند مناسب است. این برنامه می‌تواند صفحات بسیار زیبایی را، حتی بدون دانستن HTML یا هرگونه اطلاعات دیگری در زمینه‌ی طراحی وب، برای شما ایجاد کند. از دیگر ویژگی‌های این برنامه می‌توان به قابلیت ویرایش مستقیم CSS, HTML ، ابزار انتخاب رنگ، طراحی آسان فرم‌ها و چک کردن درستی کدها به صورت مستقیم از طریق سایت W3C اشاره کرد.

kompozerB

وب سایت سازنده: KompoZer

Quanta Plus

این برنامه نیز یکی از برنامه‌های قوی برای انجام طراحی و برنامه‌نویسی مربوط به وب است. این برنامه قابلیت کار کردن با انواع مختلف زبان ها مانند HTML, CSS, XML, PHP و… را دارد و برای هرکدام از این‌ها ویژگی تکمیل خودکار کد را ارائه می‌دهد. همچنین این برنامه دارای ویرایشگر WYISWYG می‌باشد که برای افراد مبتدی بسیار مناسب است. همچنین این برنامه می‌تواند از وجود وب سرور لوکال بهره برده و به طور مستقیم نتایج طراحی را نشان دهد. البته برای این کار از موتور KHTML بهره می‌برد. این برنامه برای محیط KDE نوشته شده است و میتواند از برخی برنامه‌های موجود در این محیط، مانند Konsole , KImageMapEditor, KLinkStatus ، به طور مستقیم در محیط خود استفاده کند. همچنین این برنامه نسخه‌ای به نام Quanta Gold دارد که تجاری بوده و همچنین در سیستم عامل های Window, MacOSX نیز قابل استفاده است.

Quanta-Plus_2B

وب سایت سازنده: Quanta Plus

Screem

این برنامه نیز یکی دیگر از برنامه‌های موجود برای طراحی وب است. تفاوت این برنامه با دیگر برنامه‌ها در این است که سازندگان به وجود ویرایشگر WYSIWYG اعتقادی نداشته‌اند و این برنامه از آن بهره نمی‌برد. متن از سایت سازنده:

” به طور کلی، ویرایشگر های WYSIWYG کدهای HTML مرتب و درستی تولید نمی‌کنند و اگر عنصر خاصی را پشتیبانی نکنند می‌توانند باعث کندی کار شما شوند. با استفاده از سیستم ویرایشگر متنی، شما می‌توانید از هر عنصری که می‌خواهید استفاده کنید، به جای اینکه از عناصر خاص برنامه‌ای استفاده کنید، وهمچنین یک نوار ابزار برای دسترسی سریع به عناصر پرکاربرد ایجاد کنید.”

از ویژگی های Screem می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • داشتن ابزار برای چک کردن خودکار لینک‌ها و فایل‌ها
  • داشتن قابلیت Copy/Paste پیشرفته از مرورگرها
  • پشتیبانی از CVS
  • توانایی برقراری ارتباط با برنامه‌های خارجی
  • تکمیل خودکار کدها
  • قابلیت پیش‌نمایش صفحات در مرورگرها و همچنین خود برنامه
  • قابلیت استفاده از Template های Dreamweaver
  • قابلیت کار کردن با فایل‌های راه دور از طریق پروتکل‌های مختلف

1_screem4B

وب سایت سازنده: Screem

حمیدرضا پیله ور

فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی و مدیریت اجرایی گرایش بازاریابی در مقطع کارشناسی ارشد.مدیر روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم وفناور ی قزوین .علاقه مند به توسعه نرم افزار های آزاد و متن باز

More Posts