معرفی مجازی ساز متن باز Proxmox

proxmox

مجازی سازی راه حلی مناسب در جهت استفاده بهینه از سخت افزار ها و کلیه منابع در اختیار پروژه های فناوری اطلاعات است .این راه حل در چند سال اخیر به اندازه ای در میان کارشناسان و فعالان فناوری اطلاعات در دنیا مورد استقبال قرار گرفته است که در حال حاضر مجازی سازی را پیش فرض راه اندازی سرور ها و خدمات آنلاین قرار داده است.

مجازی سازی به عنوان یک راه حل مناسب و امن همواره مورد توجه بزرگان صنعت IT در دنیا قرار داشته است و راه حل های مختلفی نیز برای آن در سطوح مختلف ارائه شده است.در این میان محصولات شرکت VMware توانسته است از سایر رقبای خود در این بازار به نحوی پیشه بگیرد که غول های نرم افزاری مانند Microsoft نیز نتوانسته اند حتی خود را به بازار VMwareنزدیک سازند.

آنچه که در این میان حائز اهمیت است توجه به هزینه بالای لایسنس و موضوع امنیت اطلاعات در مواجهه با محصولات موجود در بازار است. این امر موجب شده است که توجه به ظرفیت نرم فزار های متن باز (Open Source)در عرصه مجازی ساز ها ایجاد گردد.

شرکت Proxmox که محصول مجازی ساز خود را مدتی است عرضه کرده با ارائه نسخه Proxmox VE 3.3 نشان داد که عزم خود را برای بخش قابل توجهی از بازار مجازی ساز ها جزم کرده است. ه در ادامه برخی ویژگی های آن اشاره می گردد.

مجازی ساز Proxmox یک Hipervisor قدرتمند است به صورت یک سیستم عامل نصب و از طریق وب تنظیمات آن انجام می گردد. Proxmox شیوه جدیدی از مجازی سازی را ارائه می دهد که در ان نیاز به نرم افزار واسط در کنترل ماشین های مجازی حذف می گردد و کلیه فرآیند ها از طریق همان پنل وب صورت می گیرد.در ادامه تصاویری از proxmoxآورده شده و در مقالات آتی به سایر ویژگی های آن پرداخته می شود.

حمیدرضا پیله ور

فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی و مدیریت اجرایی گرایش بازاریابی در مقطع کارشناسی ارشد.مدیر روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم وفناور ی قزوین .علاقه مند به توسعه نرم افزار های آزاد و متن باز

More Posts